новини детски

Начало | новини детски | Археологическият музей на София е с вход свободен по случай 24 май

Археологическият музей на София е с вход свободен по случай 24 май

Аз детето | 2025-05-22

Археологическият музей на София е с вход свободен по случай 24 май

Приятели на археологията, по случай 24 май – Ден на светите братя Кирил и Методий, на българската азбука, просвета и култура и на славянската книжовност, Националният археологически институт с музей обявява вход свободен.

Вратите на Археологическия музей (пл. Атанас Буров № 1) ще бъдат отворени от 10.00 до 18.00 часа.

Националният археологически институт с музей при Българска академия на науките (НАИМ-БАН) е най-големият научноизследователски център на археологическата наука в България. Основната му дейност е свързана с цялостното изследване на материалната и духовната култура на племената и народите, населявали днешните български земи от най-дълбока древност до XVIII век. Институцията е национален център и координатор на всички теренни археологически проучвания на територията на България и осъществява научен и методически контрол над тях.

Основите му са положени от Устава на Българското книжовно дружество в далечната 1869 г., където за първи път се определя необходимостта от създаването на Старинен комитет. Веднага след освобождението на страната през 1878 г. е създадена Публичната библиотека и към нея е учредена музейна сбирка, която скоро прераства в музеен отдел. Последният се обособява като самостоятелен Народен музей през 1892 г. (ДВ бр. 33/12.02.1893). Музеят, превърнал се в „средище на всички научни сили в страната“, осъществява своята дейност съвместно с Българското археологическо дружество, по-късно прераснало в Български археологически институт (ДВ бр. 83/15.07.1921). В настоящия си вид НАИМ-БАН функционира от 1949 г. и се явява продължител на дейността и правоприемник на обединените през 1948 година музей и институт.

Днес НАИМ-БАН е институция, която притежава една от най-богатите музейни колекции в Югоизточна Европа. Същевременно е и учреждение, създаващо и поддържащо стандартите за наука и музейно дело в страната, допринасящо за поддържането и осъвременяването на нормативната уредба в областта на културно-историческото наследство. Институцията съсредоточава капацитета на повече от половината специалисти със съответните научни степени и звания в цялата страна. Административните, контролни и методически функции на НАИМ-БАН са отбелязани в Закона за културното наследство и неговия правилник, Наредбата за извършване на теренни археологически проучвания, Наредбата за създаване, поддържане и предоставяне на информацията от автоматизираната система „Археологическа карта на България“ и др. В основата на дейността му заляга Правилникът за устройството и дейността на НАИМ-БАН.

Предвид спецификата на изследваната проблематика, Националният археологически институт с музей – БАН включва различни научни и музейни структурни звена. Институтът има пет хронологически и тематично профилирани секции („Секция за праистория“, „Секция за тракийска археология“, „Секция за Антична археология“, „Секция за Средновековна археология“ и „Секция за нумизматика и епиграфика“); една интердисциплинарна („Секция за интердисциплинарни изследвания и археологическа карта на България“) и два филиала за проучване на древните български столици в Шумен и във Велико Търново. През 2003 година в Археологическият музей са обособени отделите „Експозиции“ и „Фондове“, както и „Лаборатория за анализи, консервация и реставрация“. НАИМ-БАН притежава и поддържа най-големия научен специализиран архив в страната.



Коментари
0 коментара
Коментирай
Име*
Фамилия
Възраст
Град