За родители

Начало | За родители | Децата, които прекарват повече време сред природата стават по-щастливи възрастни, сочи ново изследване

Децата, които прекарват повече време сред природата стават по-щастливи възрастни, сочи ново изследване

Аз детето | 2021-05-03

Децата, които прекарват повече време сред природата стават по-щастливи възрастни, сочи ново изследване

В действителност не ни трябва специално научно изследване, което да ни доказва това твърдение, но си струва да се отбележи науката, която стои зад нашето интуитивно предположение, че децата, които прекарват повече време сред природата стават по-щастливи възрастни. Ново проучване от Дания установи, че животът близо до природа и прекарването на повече време в гори, паркове и зелени местности е значително по-добър за психичното здраве на децата, както краткосрочно, така и дългосрочно.

Изследването е проведено сред повече от 900 000 датчани и е започнало през 1996 г., когато много от тях все още са били на 3 годинки, а днес вече са възрастни хора. Учените са взели предвид и тяхното образование, доходи, фамилна анамнеза за психични заболявания и къде са живели, когато са били деца – в голям град или село, колко пъти са били извеждани навън сред природата. И така, след проучване на близо един милион души през две десетилетия, учените открили, че „децата, израснали с най-ниските нива на зелено пространство, имат до 55% по-висок риск от развитие на психично разстройство, независимо от ефектите на други известни рискови фактори“.

Природата действа успокояващо и нормализиращо върху децата. Вече е доказано, че прекарването само на няколко нощи на открито може да нормализира цикъла им на сън, ако имат проблеми с него. Но съвременният начин на живот често ни отделя от природата и естествените цикли на тялото ни и много от нас са живи доказателства за това как тялото и умът могат да страдат, независимо от възрастта. Когато прекарваме време сред природата – разходка из парк или седене близо до водоем – активността на фронталния лоб намалява и алфа-вълните на мозъка ни (свързани със спокойно, но бдително състояние) се увеличават. Дейвид Стрейър, когнитивен психолог от Университета в Юта, установил, че само три дни сред природата са достатъчни умът на малки и големи да се освободи от напрежението. Природата може да ни помогне да възстановим нашите когнитивни способности и емоционално равновесие.

Броят на „горските училища“ – които отдавна са традиция в Скандинавия и където голяма част от обучението се извършва в естествени условия на открито – е нараснал с 500 процента от 2012 г. насам, според Ричард Лув, автор на „Принципът на природата: Връзка с живота във виртуална епоха“.

Парковете в градовете се броят за природа

Констатациите показват, че „по-бързият темп на живот и социалният стрес в най-урбанизираните райони могат да създадат по-силна нужда от възстановителни среди като градски зелени площи“. Но все още не продавайте апартамента си и не премествайте детето си на село ако не искате. Проучването установило също, че участниците не е задължително да живеят в гората, за да се възползват от ползите за психичното здраве. Тези, които са живели на разумно разстояние или често са били извеждани в паркове, градските зелени площи могат да се възползват от същите ползи за здравето. Проучването също така установи, че „По-силната връзка на кумулативното присъствие на зелени площи по време на детството в сравнение с едногодишното присъствие на зелени площи предполага, че присъствието през цялото детство е важно.“

Така че колкото можете по-често насърчавайте детето си да прекарва време сред природата. Безплатната игра сред природата е идеална. Това ще рече, детето ви да използва въображението си. Така освен дългосрочно развитие на важни умения, детето и ще остане ангажирано много по-дълго, отколкото когато чака родител да го насочи на какво и как да играе.



Коментари
0 коментара
Коментирай
Име*
Фамилия
Възраст
Град